Demir Eksikliğinin Saç Dökülmesine Etkisi

Demir eksikliği, kansızlığın en belirgin şekilde ortaya çıkmasına sebep olan etmen olarak bilinmektedir.

Eski insanlar demir ihtiyaçlarını, kuyulardaki ve temiz pınarlardaki işlem görmemiş sulardan elde edilen bol miktardaki minerallerden, özel beslenen hayvanların kırmızı et ve organ etlerinden, pikten yapılmış demir yemek pişirme tencerelerinden ve diğer mutfak aletlerinden ihtiyaçlarını giderirlerdi.

Günümüzde, musluktan akan sularda ve işlenmiş sularda çok az veya hiç yok derecede demir bulunmaktadır. Kırmızı et tüketimi ise sağlık otoriteleri tarafından çok önerilmemektedir. Organ etler bulmak da günümüzde oldukça güçleşmiştir ve paslanmaz çelik veya yapışmaz tencere dökme demir tencerelerin yerini almıştır. Ayrıca, insanların büyük acı çektiği çölyak rahatsızlığı, tahriş olan bağırsak sendromu, Crohn hastalığı (inflamatuvar barsak hastalığı), mide ülseri ve diğerleri gibi sindirim hastalıklarını engellemeye günümüz gıdalarının içerisinde bulunan az miktardaki demirin gücü yetmemektetir.

Bir insan bedeninde,genellikle kanda bulunan demir, alyuvarlar (hemoglobin) ve miyoglobin’in (kas dokusu içinde bulunan kırmızı kan hücrelerinin bir türü) oksijen taşımaya yardımcı olur. Demir, kan hücrelerine oksijen gelmesine ve kas hücrelerinin beslenmesi gibi vücutta birçok önemli rolü bulunmaktadır.Demirin ayrıca saçların uzamasında ve sağlıklı gelişiminde önemli bir etken olduğunu bir çok insan bilmemektedir. Eğer kişi diyet yapıyorsa ve bu diyet; saç hücrelerinin ihtiyacı kadar demir içermiyorsa vücut bu demiri gerekli olmayan demir olarak algılayarak bir şekilde demir depolarının canlılığı için türetir. Bu durumda demir eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşanır.

Saç dökülmesi ve saç tellerinin incelmesi özellikle kadınlarda menopoz öncesi yaşanabilmektedir. Eski bir araştırmaya göre, telogen effluvium tipi saç dökülmesinden şikayetçi olan 53 genç kadının saç problemleri araştırtıldı. Bu araştırmada onların %72’sinde saç dökülmesi problemlerinin ana sebebi demir yetersizliği olarak saptandı. Özellikle, yeteri miktarda et yemeyen kadınlar, vejetaryenliğin tamamen daha sağlıklı bir seçenek olduğu düşüncesini verenlerden çabuk etkilenirler. Doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen demir eksikliğinin bir başka sebebi de hamilelik ve regl esnasında oluşan bir aylık kan kaybı ile bağlantılıdır. Kanda esas olarak demir bulunsa da, her adet döneminde 15 miligram demir kaybedilmektedir. Hamilelik döneminde demir kaybı 1000 mg kadar hatta daha fazla miktarda olabilmektedir.

Demir yetersizliğinin kaynaklanan saç dökülmesinde normal bir saç uzamasını düzenleyecek olan yöntemler nelerdir? Bedensel demir tortularını tamir etmenin en iyi yolu,özel beslenen hayvanların kırmızı etlerini tüketmek, organ etleri ve demir emiliminin kolaylaşmasını sağlayacak  olan yeterli protein ve hayvansal yağlar içeren besleyici değeri yüksek diyetler uygulanmalıdır. Ayrıca, buğday kepeği ve çiğ yumurta sarısı tüketmenin yanı sıra çay, kahve ve kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi demirin kana karışmasının önüne engel olmasından dolayı bu gibi gıdaların tüketimine dikkat 

edilmelidir. Taze et, şarap ve C vitamini bakımından zengin olan meyveler gibi diğer ürünler, başka besinlerden gelen demir asimilasyonunu fazlalaştırabilir. Kabızlık ve sindirim sorunlarına neden olduğu için yaygın olan demir takviyeleri çok iyi tercihler değildir ve en önemlisi de mide- bağırrsak sorunları olan insanlar için de bu gibi takviyeler faydalı değildir. En verimli ve en az yan etkisi olan demir , suda çözülen, çok kaliteli multi-minerallerden veya sağlık-gıda mağazalarında bulunan demir takviyelerinden elde edilebilen demir karbonildir.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.