Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi birçok farklı sorunu ifade etmek için kullanılabilir.Saç dökülmesinin bir çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Sağlıklı saçlara sahip kişiler, günlük ortalama 50-100 arasında saç teli dökmektedir.Ancak sağlıksız saçlara sahip kişilerin saç dökülmesi bu sayılardan fazladır.Saçınızın döküldüğünü taraklarınızda, banyo ve elbiselerinizde gözlemleyebilirsiniz.

 

Tıb dünyasında saç dökülmesi şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

Saç dökülmesi , saçlardaki  küçük bir incelmeyle başlar ve tüm saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur. Normal şartlarda günlük ortalama olarak 50 -100 arasında saç telimiz dökülür.

 Saç dökülmesi en çok erkeklerde görülmesinin yanı sıra,kadınlarda da görülebilmektedir.Birçok insan için saç dökülmesi veya saçların güçsüzleşmesi büyük bir sorundur. İnsanların fiziksel görünülerini belirleyen,güzelliklerini,etkileyiciliğini azalttığını düşündüren saç dökülmesi,büyük psikolojik sorun taşımakta ve özgüven duygusu ile iç içedir. Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesi; hem erkek hem kadınları ilgilendirmektedir ve en çok rastlanan saç dökülmesi tipidir. Erkeklerde,bu tip saç dökülmesi kellik adıyla bilinmektedir. Saçlar belirli, dönem içerisinde dökülür;bu dönem genellikle, bölgesel veya tamamen kellik ile neticelenmektedir.Kadınlarda ise saç çizgisi geri çekilmemektedir; ancak saç telleri incelerek saçlar güçsüzleşmektedir. Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesini tetikleyen 3 ana etken bulunmaktadır:

-    Hamilelik,menapoz, psikolojik stres ile değişen hormonal yapı ile saç foliküllerinde değişklerin meydana gelmesi,

-    Eksik mikrosirkülasyon halinde birikebilen, besinsel protein, sülfür amino asit veya vitamin yetersizlikleri,

-    Kepek ve saç derisi kaşıntısı ile bağlı olabilecek Seborea (yağlı saç tipi ve saç derisi)

Saç Dökülmesinin Çeşitleri:

    Telogen Effluvium:  Kişinin stres yaşaması sonrasında (uzun süreli yüksek ateş, büyük bir ameliyat veya ciddi bir enfeksiyon) ortaya çıkan en çok görülen saç dökülmesi tipidir. Bu tip saç dökülmesi bedendeki beklenmeyen hormonal değişiklikler sonrası yaşanmaktadır; özellikle kadınlar doğum yaptıktan sonra bu tip saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırlar.

     İlaçların Yan Etkisi: Bazı ilaçların yan etkileri saç dökülmesine sebep olabilmektedir.Kanser tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar,beklenmedik ve halk arasında çok görülen saç dökülmesine sebep olmaktadır.

     Hastalık Belirtisi Olarak: Saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları; sarkoidoz,lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı (hipotiroidi veya hipertiroidi), seks hormon bozukluğu, cilt kanseri, beslenme rahatsızlıkarı vb. Beslenme bozukluları görülen kişiler genellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları şiddetli  geçenlerde rastlanmaktadır.

     Tinea Capitis (Saç Derisinde Mantar Hastalığı): Saç derisinde bölgesel saç dökülmesi görülen bu saç dökülmesi tipinde hastalığa sebep olan mikrobun adı Trichophyton tonsurans dır. Bu saç dökülmesi tipi, saçın deriden çıktığı noktada kırılmasına sebep olur.

     Travmaya Bağlı Saç Dökülmesi: Bu tip saç dökülmesi kişilerin kendilerinin sebep olduğu saç dökülmesi tipidir.Saçlarını çekiştirmek, saçları çok sıcak suyla yıkamak ve saç maşası ile aşırı kıvırmak, saça kuvvetli kimyasal maddeler uygulamak bu tip saç dökülmesine neden olmaktadır.

     Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Erkeklerde saç dökülmesi oldukça sık rastlanan bir problemdir.Bu saç dökülmesi tipi en çok görülen saç dökülmesi tipidir ve erkeklerde herhangi bir yaşta meydana çıkabilmektedir, hatta gençlik yıllarında bile görülebilir. Bu saç dökülmesi tipi genellikle 3 nedenin ortak neticesi olarak ortaya çıkabilir; ailevi saç dökülmesi tipi, erkek hormonlarının varlığı ve yaşın ilerlemesi. Bunun yanı sıra, bir çok kadında da kadın tipi saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesinde; saçın ön kısmında azalma, tepede veya tepe bölgesinde taç şeklinde azalma ortaya çıkabilir,bu sebeple erkek tipi saç dökülmesine benzer şekilde alın açılması yaşanması söz konusu değildir.

    Saç dökülmesinin ne kadar süreceği,nedenine bağlıdır. Örneğin; telogen effluvium tipi saç dökülmesinde gözlenen süre 1 ile 5 ay arasındadır ve daha sonraki aylarda saç yeniden uzar. İlaçların yan etkisine bağlı olarak görülen saç dökülmesinde, ilaç kullanımı bittikten sonra saçlar eski sağlığına kavuşmaya başlar. Saçları çekmeye bağlı görülen alopeside ve abartılı saç bakıma bağlı saç dökülmesi tipinde;bu alışkanlıkları bıraktıktan sonra saçlar sağlıklı şekilde yeniden çıkar. Mantar enfeksiyonuna bağlı saç dökülmesinde ise en az 6 ile 12 hafta süre ile tedavi görülmelidir. Mantar hastalığına bağlı saç dökülmesinde erken teşhis ve tedavi,tamamiyle saç kaybını önleme de büyük paya sahiptir. Erkek ve kadın tipi saç dökülmesinde ise saç dökülmesi artmaya meyillidir ve bu saç dökülmesinin sorun edenlere tedavi uygulanmalıdır.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.