Aşırı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi her insanda görülen bir durumdur. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi uzmanlar tarafından normal olarak karşılanmaktadır.

Saçların 2 ile 6 yıl arasında uzama evresi olduğu gibi pek tabi şekilde dinlenme ve dökülme evreleri de vardır. Bu evreleri tamamlayan saçlar döküldükten sonra yerlerine yeni saç telleri çıkar ve uzamaya devam eder. Günde 50-100 arası saç telinden fazla dökülme yaşanıyorsa, saç telleri aşırı şekilde inceldiyse ve saçlar canlılığını yitirdi ise bir hekime başvurmakta fayda vardır. Bu tarz sorunlar için deri hastalıkları uzmanı doktorlara gidilmesi gerekir. Saç probleminin ne olduğu tanısı konmadan bir tedavi uygulamak yanlıştır. Her hastalığın farklı tedavi şekilleri olduğu gibi aşırı saç dökülmesi nedenleri de kendi içinde farklılık göstermektedir.

         Aşırı saç dökülmesi biyolojik bir sebepten olabileceği gibi yanlış veya fazla yapılan uygulamalar sonucunda da oluşabilir. Bunların başında ise;

-Yanlış saç bakım ve kozmetik ürünler kullanımı: kalitesiz boyalar ile boyanan saçlar, aşırı derecede açıcıya maruz kalan saçlar ve aşırı derecede saç şekillendiriciye maruz kalan saçlar hızla kırılır ve dökülmeler yaşanır.

-Saçın yanlış şekillendirilmesi: atkuyruğu ya da örgü gibi saç diplerini fazlaca sıkan saç modellerinin sürekli yapılması saç köklerini güçsüzleştirerek dökülmelere sebep olmaktadır.

-Saç kremleri kullanmamak: saçlar yıkandıktan sonra saç kremi muhakkak uygulanmalıdır. Saç kremleri saçın kolay taranmasına yardımcı olacaktır. Saçlar ıslakken daha kırılgan olduğundan mümkün olduğunca kendi haline bıramakta fayda vardır. Fırçalardan ziyade geniş ve düz ağızlı taraklar kullanılmalıdır.

-Kalıtsal özellikler: saç kayıplarının hızlı yaşanma sebeplerinden en önemlisi de kalıtsal etkilerdir. Ailede görülen saç dökülmeleri özellikle kadınlarda kellik yaratmasa da saç kayıplarına veya incelmelere neden olabiliyor.

            Hamilelik, geçirilen ateşli hastalıklar ve henüz tedavisi olmayan Alopesi areata da saç dökülmesi nedenlerindendir.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.