Evde Kolay Saç Bakımı

Bizi bakımlı kılan ve güzel görünmemizi sağlayan saçlarımızın sürekli bir bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü saçlarımız dış etkenlerden dolayı çok çabuk etkilenir.

Yazın güneş ışınları, deniz, havuz suyu, kışın soğuk havalar, saç şekillendirirken kullandığımız fön, maşa gibi şekillendirme işlemleri, dışarıda ise tozlardan dolayı sürekli kirlenir. Bunun için sürekli bakım şarttır. Saç bakımı ile saçlarımızı olumsuz yönde etkileyen tüm faktörlere karşı bir kalkan oluşturmak zorundayız. Aksi taktirde saçlarımız yıpranır, kurur, kırılır, matlaşır, cansızlaşır. Saç bakımı için genelde kuaförlerin kullandığı profesyonel saç ürünleri saç için tam bir koruma sağlar. Bunun yanında yine kuaförler tarafından gerçekleştirilen saç kesimi saçların canlanması için bir diğer bakım yöntemidir. Fakat bazen iş hayatının yoğunluğu ve vakit darlığı yüzünden saçlarımıza ihtiyacı olan ve gereken bakımı yaptıramayız. Zira bütün vaktimizi kuaför salonlarında harcayamayacağımız için evde saç bakımı için gerekli olan püf noktaları ve kürleri öğrenmemiz gerekir. Böylece hem doğal yöntemlerle saç bakımını sağlarız, hem de kuaför salonlarına para harcamadan bakımlı olmuş oluruz. Bunun yanı sıra kozmetik sektöründe yer alan bazı kimyasal içerikli saç bakım ürünlerinden uzak durmuş oluruz.

Peki, evde saç bakımı nasıl yapılır?

Evde saç bakımı kolay ve basit yöntemlerle sağlanabilir. Bunun için doğal ürünlerle yapılan maskeleri saça uygulamak yeterli olacaktır. Bu sayede saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlayarak, dökülmesini de engelleyebilirsiniz. Saç tipinize uygun maskelerden birini hazırlayarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Şimdi birkaç saç maskesini nasıl yapacağımızı anlatalım:

Zeytinyağlı Saç Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

-5 yemek kaşığı zeytinyağı

-2 adet yumurta

-Bone

Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle evde sürekli kullanmadığınız bir kabı belirleyin. Bu kaba 5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı koyup 2 adet yumurtayı kırarak iyice karıştırın. Karıştırma ardından fırça yardımı ile saçlarınızın kökünden ucuna kadar homojen bir şekilde sürün. Saçınızı hava almayacak şekilde bone yardımı ile kapatın. Saçınız boneli bir şekilde 20 dakika kadar bekleyin. Bekletme işlemi ardından bol su ile yıkayarak saçlarınızı kurulayın. Bu sayede daha canlı ve daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçlarınızın temiz ve parlak görünmesini istiyorsanız, duşta iken saçlarınızı iyice yıkadıktan sonra 1 kahve fincanı doğal limon suyunu fırça yardımı ile saçınıza masaj yaparak uygulayın. 10 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra bol su ile yıkayarak tamamen durulayın. Bu işlemi iki hafta aralıklarla yaparsanız saçlarınızın daha parlak görünüm almasını sağlayabilirsiniz. Limon suyunun piyasada bulunan çeşitli saç kremlerinden ne kadar farklı olduğunu görünce hem bundan sonra kozmetik ürünlerini eve sokmayacak hem de organik bir şekilde saç bakımı yapmış olacaksınız.

Yıpranmış saçlara sahip iseniz onunla baş etmek oldukça zor bir süreçtir. Ve ayrıca rahatsız edici bir durum ortaya çıkıyor. Bunun için evde yapabileceğiniz maske ile yıpranmayı ortadan kaldırabilirsiniz. Yıpranmış saçlarınız için saç maskesi malzemeleri; sadece 1 adet muz ve 1 çay kaşığı badem yağı. 1 adet muzu çatal yardımı ile güzelce ezdikten sonra 1 çay kaşığı badem yağını ezdiğiniz muza katarak karıştırın. Saçınıza masaj yaparak uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra bol su ile temizleyip durulayın.

 

Uzun saç hoş görünümünün yanı sıra bakımı oldukça zor olan bir saçtır. Uzun saç bakımının da püf noktaları vardır. Uzun saça sahip olanlar bunları uygulayarak doğru ve sağlıklı bir bakım sağlamış olurlar.

Saçları uzun insanlar saçlarını yıkarken nazik davranmalıdırlar. Sert bir şekilde saçlara baskı uygulamak saçlara zarar verir. Saç diplerine masaj şeklinde uygulanan şampuan saçlara kuvvet verir. Fakat sert bir şekilde baskı yapmak saç uçlarının kırılmasına neden olur. Doğru şekilde masaj yapılarak uygulanan şampuan sayesinde saç dipleri güçlenir ve saç kökleri beslenerek sağlıklı olur. Uzun saçlı insanlar yıkama işlemi ardından mutlaka saç kremi veya saç bakım yağı kullanmalıdırlar. Dipten uca kadar bakım yağı uygulanarak saçların beslenmesi sağlanmalıdır. Kurutma işleminde ise saç kurutma makinesi en az 30 cm uzaktan tutulmalıdır. Bu sayede kurutma işleminde en az zarar görerek, saçlarınızı da yakmadan kurutma işlemini tamamlamış olursunuz.

 

Uzun saçlarda en büyük sorun saçları tarama işlemidir. Uzun saça sahip kişiler en çok saçlarının kopmasından şikâyetçidirler. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Uyandığınız zaman saçlarınızı nazik bir şekilde havalandırarak karışık olan yerleri ellerinizle yavaş bir şekilde açmalısınız. Saçınızı mümkün olduğu kadar kuru halde iken taramalısınız. Çünkü ıslak saç en hassas saç şeklidir ve saç uçlarının kırılma olasılığı çok yüksektir.

Uzun saçlarda bir diğer işlem de saçları şekillendiren losyonlardır. Losyon kullanımı sayesinde saçlarınızı anlık olarak şekillendirebilir ve havalı görünüm sağlayabilirsiniz. Fakat ürünlerinizin kimyasal olamamasına dikkat etmelisiniz.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.