Neden kadınların saçları daha fazla dökülür?

Kadınların dış görünüşlerine olan ilgileri ve alakaları şüphesiz göz ardı edilemez. Modayı sürekli takip eden kadınlar, trend olan kıyafetleri giymeye özen gösterirken dış aksesuarlarının da aynı ölçüde güzel olmasını ister.

Kadınların olmazsa olmazı saçları, aksesuar olmasa bile görünüş bütünlüğünü sağlayan önemli unsurlardandır. Hiçbir kadın yoktur ki saçlarının bakımsız görünmesini istesin. Kadınlar bazen giydikleri kıyafetten daha çok saçlarına özen gösterirler. Bu yüzden saçlar kadınlar için vazgeçilmez unsurdur. Kadınlar saçlarının dökülmesini veya seyrekleşmesini asla istemez. Fakat bazı etkenlerden dolayı bunu yaşamaları kaçınılmaz olur.

Kadınların belki de korkulu rüyası olan saç dökülmesi veya saç seyrekleşmesi o kadar da korkulacak türden bir şey değildir. Gelişen günümüz teknolojisiyle bu korku yerini çözüme bırakmaktadır. En basitinden kullanılan ve üzerinde ‘’ saç dökülmesini önleyici ‘’ şampuanlar tercih edilmektedir. Tabi ki tedavi için kullanılan yöntemlerden önce saç dökülmesinin sebeplerini de iyi bilmek gerekir. Doğuştan veya genetik olan, zamanla hormonal dengelerin bozulmasıyla oluşan veya sinir stresin sebep olduğu dökülmeler vardır. Asıl önemli etkenleri ise sizlere şimdi açıklayacağım.

Hormon dengelerinden bahsetmişken kullanılan doğum kontrol haplarının saç dökülmesine yol açtığını söylemek gerekir. Bir başka saç dökülmesi etkeni ise kadınların doğumdan sonraki değişim sürecidir. Doğumdan önce gebe kadınlarda saçların daha çok uzadığını söyleyen uzmanlar, doğum sonrasında saçların kendini dinlenmeye çektiğini ve 2-3 ay içerisinde saçların dökülmeye başladığını söyler. Bu süreç 6 ay kadar sürmektedir ve çoğunlukla uzayarak eski haline gelmektedir. Yüksek ateş ve ağır enfeksiyon geçiren kadınlarda da saç dökülmesi görülür. Hastalıkların, saçların dinlenme dönemine girmesine sebep olduğunu söyleyen doktorlar, yüksek ateşli ve ağır geçirilen bir hastalık sonucunda 4 hafta ile 3 ay arasında yoğun olarak saç kaybının yaşanabileceğini fakat bu dökülmenin zamanla bitmesiyle saçların eski haline geleceğini söyler. Saç dökülmesine bir başka sebep ise tiroit hastalığıdır. Tiroit bezinin az veya çok salgılanmasıyla oluşan bu hastalık da saç dökülmesine etkendir. Saç dökülmesinde karşımıza demir eksikliği problemi de çıkar. Ağır adet kanamalarından veya demir içeren besinlerin az tüketilmesinden dolayı saçlar dökülebilir. Önceden de dediğimiz gibi stres de saç dökülmesine sebep olur. Strese sebep olan her etken aynı zamanda saçların dökülmesine de sebep olacaktır. Saç dökülmesinde dengesiz beslenme de payını alır. Bilinçsiz yapılan diyetler veya tek yönlü beslenme alışkanlığı, saç için gerekli vitamin ve minerallerin alınmamasına yol açar ve doğal olarak saç dökülmesine neden olur. Hastalıklar kadar bazı hastalıkların tedavileri de saç dökülmesine yol açar. Bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan ilaçların saç dökülmesine yol açacağı bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Bu sebeple kanserden dolayı saç dökülmesine uğrayan kişilerin stres yapmaması ve tedavi sürecinin bitmesini beklemesi gerekir. Bazen de hastaların geçirdiği cerrahi müdahaleler saç dökebilir. Farklı bir etken olan saç koparma hastalığı ise büyük oranda saç kaybına sebep olur. Küçük, büyük fark etmeden her insanda görülebilecek bu hastalık alışkanlık haline gelebilir. Psikolog gözetiminde bu hastalığın da tedavisi gerekir. Saç kıran hastalığı sonucunda da saç dökülmesi oluşur.

Kadınlarda saç dökülmesine tanı olarak saçın rengi, sıklığı, çapı ve saç dökülme tipine bakılır. Coaching, yani düzenli danışmanlık olarak adlandıracağımız takip ile saç dökülmenizi takip altına alarak kontrol edebilirsiniz. Kadınlarda saç dökülmesini engellemek için saçlı deriye lokal olarak uygulanan ilaç ve vitaminler; ağızdan takviye alınan besinler ve ileri düzeyde saç dökülmesine karşı yapılan saç nakli bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Kadınlar, kendiniz kadar saçlarınıza da özen gösterdiğinizi bildiğimiz için bu gibi rahatsızlıklarınızda bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.