Kellik sorunu

Etrafımıza baktığımızda 35 yaşın üzerindeki erkeklerin genelde kafalarının ön bölgesinde açılma ya da tamamıyla kellik olduğunu fark ederiz. Bu şanssız durum günümüzde erkeklerin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir.

Babalarımızın gençlik fotoğraflarına bakıp kimi zaman güleriz; gençken sırma saçların olduğu bölgede bazen yeller esiyor olabilir. Çok uzun yıllardır kellik Türk erkeklerinin korkulu rüyalarından biri haline gelmiştir.

Çoğunda kafalarının ön bölgelerinde açılmalarla başlar ve arka bölgelere kadar kellik devam edebilmektedir. Yurt dışında kellik tedavilerine harcanan rakamlar, kellik tedavisine yönelik yapılan geniş çaplı araştırmalar bu ülkelerin kellik ile ilgili ne kadar çok problem yaşadıklarını göstermektedir.

Erkeklerde kelliğin en önemli nedeni bir erkeklik hormonu olan androjen hormonunun saç köklerini etkilemesidir. Androgenetik saç dökülmesi olarak bilinen bu soruna neden olan 3 ana faktör öne sürülebilir. Bunlardan ilki genetik materyalleri taşıyan kromozomlarda kelliğe neden olan genetik kodun oluşması ile gerçekleşir. Toplumumuzda bu androgenetik saç dökülmesinin yalnızca anne tarafından erkeğe geçtiğine inanılıyor. Bu yaklaşım bu hastalığa sahip erkekler üzerinde yapılan araştırmalar ile çürütülmüştür. Sonuç olarak bu hastalığı taşıyan genler dominant özelliğe sahip olduğu için erkeklerde anneden kalıtılmakla birlikte babadan da kalıtılabilir.

Kellik sorunu yalnızca erkeklerde görülen bir rahatsızlık olmaktan çıkmış bayanlarda da görülebilmektedir. Saç dökülmesine sahip geni taşıyan kişinin her zaman genin kendini göstereceği anlamına gelmez. Bu genin aktif hale gelmesi için genin vücut tarafından tanımlanması gerekir. Bu genin tanımlanması için ise hormonlar, yaş ve strese bağlı etkenlerin oluşması gereklidir.

Bir diğer saç dökülmesine neden olan faktör ise hormonlardır. Androjenler vücut için birden fazla yaşamsal faaliyete destek olarak birçok işleve sahiptir. Saç dökülmesine neden olan ve saç köklerini etkileyen bu hormon farklı bölgelerde farklı işlevler sunabilir. Örneğin bacaklardaki kılların uzamasını sağlayan androjenlerin saç diplerindeki köklerin cansızlaşmasına ve sonucunda dökülmeye neden olabilir. Androjenlerin bazı insanlarda daha fazla sayıda bulunmasından dolayı yaptığı etki daha büyük olabiliyor.  Bunun bir sonucu olarak; kişiden kişiye fark eden saç dökülme süreçleri, yapıları ve farklı dönemlerde saç dökülmeleri meydana gelebiliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz iki faktörden de çok etkili olan bir faktör vardır o da elbette ki yaşlanma faktörüdür. İnsanlar yaşlandıkça metabolik hızı azaldığından ötürü kan akış hızı da azalır ve saç köklerinin iyi beslenmemesi sonucunda saç cansızlaşır ve sonuç olarak saç dökülmeleri meydana gelebilir. Peki ya bu saç dökülmesinin tedavisi mümkün müdür? Yapılan birçok araştırma androjen geninin bloke edilmesi üzerinde gerçekleşmiştir.  Bu araştırmalarda saç derisindeki androjenlerin yok edilerek saç dökülmesinin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Ama bu araştırmada büyük rakamlar harcanmış ve istenilen sonuç elde edilememiştir. Yalnızca saç dökülmesi önleyici doğal kürler, doğal ilaçlar geliştirilmiş ve bu şekilde dökülen saçların yerine gelmesi gerçekleşmesine olanak sağlanamasa da az da olsa saç dökülmesinin önüne geçilmiştir. Birçok kişisel bakım firmaları saç dökülmesine karşı sabunlar, şampuanlar ve diğer doğal bakım ürünleri çıkartarak müşterinin ilgisini çekmeyi planlamışlardır. Bu ürünler kalıcı çözüm sağlamasa da içerisinde saç dökülmesini geciktiren formüllerle kısa süreli başarı sağlanabilir.

Erkeklerde saç dökülmesi ve daha da ileri safhası olan kelliğin kadınlara oranla daha çok görülmesinin önemli nedenlerinden birisi erkek saç hücrelerinin kendini yenileme özelliklerinin olmamasıdır. İnsan vücudunun en temel yapı taşı olan hücreler sayesinde vücut sistemleri çalışır. Her organın kendine özgü hücre tipleri bulunur. Bu hücre tiplerine ve bulunduğu bölgelere göre bazı hücreler öldüğü zaman kendini yeniler bazıları ise yenilemez. Yenilenmeyen hücrelerin oluşturduğu organda bazı problemler görülebilir. Erkek saç hücreleri de buna bir örnektir. Maalesef erkek saç hücreleri öldüğünde kendini yenileme özellikleri yoktur ve dolayısıyla dökülen saçların yerine saç yapabilecek hücreler geri gelmez. Bunun sonucunda da saç dökülmesi ve ileride kellik yaşanması söz konusudur.

 Kellik sorunu yüzyıllardır insanların kabusu haline gelmiştir. İnsanlar saç dökülmesine bağlı psikolojik bunalımlar, sosyal çevreden uzaklaşma, içine kapanma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Kişinin kendine olan güveni azalmakta ve başkalarına karşı küçük düşmekten korkarak içine kapanmasına yol açar.  Bu strese bağlı durumlar daha da artış gösterirse strese bağlı saç dökülmesi de üzerine eklenerek saç dökülmesi daha da hızlanır ve kişiyi kelliğe kadar sürükler. Saç dökülmesi başlayan bir kişi ilk olarak bir dermatologa başvurması gerekir ve ardından doktorun önerisiyle tedavi aşamalarını takip ederek saç dökülmesini en aza indirmenin yolları aranması gerekir. 

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.