Saç dökülmesi başlıca sebepler?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri hiç şüphesiz ki saç dökülmesi. Hem baylarda hem de bayanlarda erken yaşlardan itibaren baş gösteren bu sorunu hem ülkemizde hem de dünyada birçok bilim adamı araştırıyor ancak sonuç gerek genetik gerek çevresel koşullara bağlandığı için bilim dünyası bu konuda görüş birliğine varamıyor. 

Dış görünüşün bireylerin kendilerine olan özgüvenlerinde büyük pay sahibi olduğunu savunan ruh bilimciler hem beylerin hem de bayanların saçlarını erken yaşlarda kaybettiklerinde kendilerini beğenilmeye değer hissedemedikleri için toplumdan uzaklaştıklarını ve sosyal hayat içerisinde yer almaktan rahatsız olduklarını ileri sürüyor.

 Beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklar, deri hastalıkları, stres ve çevresel faktörler gibi birçok sebepten yaşanan saç dökülmesi son yıllarda yirmili yaşlardan itibaren kendini göstermeye başlıyor. Hem bayanların hem de bayların karşılaştıkları bu sorun bireylerin kişiliklerinin oluştuğu bu dönemde ortaya çıktıklarında kişilik ve ruh sağlığı üzerinde onarılamayacak yaralar açılmasına neden olabiliyor. Düzenli beslenme, şifalı bitkiler ya da ilaçlar ile önüne geçilmesi gereken bu sorunun nedenlerinden biri de saç temizliği ya da şekillendirilmesinde kullanılan ürünlerin kalitesizliğinden ya da saç bakımında yapılan hatalardan da ileri gelebiliyor.

Uzmanlar günde yüz tele kadar yaşanan saç dökülmelerinin büyük sorunlara işaret etmediğini saçın kendini yenilemesine bağlı olduğunu söylüyor. Günde yüz teli geçen dökülmelerin ise önleminin alınması şart. Aksi takdirde bu saçların kısa süre içerisinde yerinin doldurulamaması ile saçlarda seyrelmeler başlayabiliyor. Erken fark edildiğinde doğuracağı olumsuz sonuçlar önlenebiliyor olsa da saç dökülmesi günlük hayat içerisinde birçok insanın muzdarip olduğu konuların başında geliyor. Her on kişiden en az altısının ömürleri boyunca bir kez yaşadığı bu sorunun çözümlerinden biri de saç çıkarıcı etkisi olan ilaçlar. Doğru marka doğru sıklık ve dozda kullanıldığında kısa süre içerisinde seyrelmiş saçların eski halini almasını sağlayabiliyor ancak bu ilaçlar kullanılmadan önce saç dökülmesinin sebeplerinin iyi belirlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde kullanılan ürünlerden sonuç alınamayacağı gibi hali hazırda var olan sorun daha büyük boyutlara ulaşabiliyor ve bireylerin psikolojilerini tehdit edecek büyüklüğe erişebiliyor.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.