Ombre

En çok da mutsuzken gideriz kuaföre.

İç dünyamızın karanlık yönünü saklamak için durmadan dış görünüşümüzle uğraşırız. Bu değişim noktasında en çok tercih edileni de saçlarımız olur. Çünkü en fazla değişimi saçlarımızda sağlayabiliriz. Saçımız uzunsa kestiririz, kısaysa kaynak yaptırırız, boya yoksa boyatırız, boya varsa rengi daha çok açarız ya da koyulturuz, düzse dalgalı, dalgalıysa düz yaparız, yeni moda neyse onu deneriz. Yani kuaföre gitmek için çok fazla nedenimiz her zaman vardır.

 

Kimbilir belki de kafamızın karmaşasını saçımızdaki karmaşayla değiştirmek isteriz. Aklımız, ilgimiz saçımıza gitsin isteriz. Çünkü saç bir insanın en önemli aksesuarlarından birisidir ve sürekli bakım ve yenilik isteyen bir unsurdur. Dolayısıyla kuaförlük sektörünün kaderinde hiçbir zaman eskimemek vardır. Hele ki giderek modernleşen dünyamızda insanlar her konuda bir rekabet peşindedir. Dış görünüş, sahip olduklarımız, karakterimiz kısaca insanı insan yapan her şey her geçen yıl daha da değişime uğramaktadır. Dolayısıyla bu değişimin rüzgarına kapılıp sürekli bir trende uyma çabası içinde olmalı, gündemi takip etmeliyiz ki sosyal hayatımız yolunda gitsin.

Son yıllardaki saç devrimi ombre denen tarz sayesinde yeni bir boyut kazandı. Artık ombre kelimesi hayatımıza baya baya yerleşti. Şimdiki kızlar sürekli saçlarına ombre yaptıracağını ya da yaptırdığını, en iyi ombre yapan kuaförü, ombre renk tonlarıyla ilgili konuşuyor. Çünkü ombre ünlüsünden ünsüzüne, yaşlı kadınlardan genç kızlara, güzelinden çirkinine herkesin hayatında olan bir yeni akım haline gelmiştir. Televizyonda hangi kanalı açsak bir ombreli kadın var artık. Ya da sokaktaki kadınların çoğu ombreli.

 

Ombrenin prensibinde saç uçlarının saç diplerine göre çok daha açık bir renk ton yakalamaya çalışmak vardır. Ombre işleminde saç dipleri ya doğal bırakılır ya da çok az tonu açılır, saç uçlarına doğru renk giderek açılır. Ombreli saçlar aslında şurada sadece birkaç yıl öncesine göre hiç istenmeyen, o şekilde gezilmeye utanılacak bir durumdu. Çünkü ombre tıpkı dibi çoktan gelmiş bir saç tipine benzemektedir. Yani diplerden başlayarak neredeyse saçların yarı uzunluğuna kadar doğal, uçlarda ise diplerin aksine çok büyük bir zıtlıktaki renk tonlarına boyanır. Ombre görünüş itibariyle uygulaması çok kolay bir işlem gibi görünse de aslında emin ellerden çıkmayan ombreli saç çok büyük hüsran yaratmaktadır. Ombre işlemi uygulanırken öncelikle kişinin cilt tenine uygun renk tonları seçilmelidir. Örneğin beyaz ve açık kumral kadınların ombre tonu sarı ve tonlarıdır.

 

Esmer ve buğday tenli kadınlara ise en uygun ombre saç tonu bakırlar, bal, kestane, kahverengi tonlarıdır. Ombrenin sonucu gereği saç dipleriyle saç uçları zıt tonlarda olması gerektiği halde esmer kadınlarda saç uçları iyice açılacağı için teniyle uyuşması açısından ombre tonu olarak daha sıcak renkler tercih edilmelidir. Aksi taktirde saçlar çok amatör bir kişinin elinden çıkmış gibi duruyor. Beyaz tenli kadınlarda da tam tersine sarı hatta platin sarıları tene çok yakıştığı için renk tercihleri daha geniştir. Yine de hangi tene sahip olunursa olunsun ombre işleminde usta profesyonel kuaförler ombre uygulamanın püf noktalarını bildikleri için kesinlikle maliyetten ödün verilmemelidir.

Çünkü daha ekonomik olan fakat kötü sonuçlanan ombre işleminden sonra hem saçlar zarar görebilir hem de verilen paraya yazık olabilir. Ombre işlemi normal bir boya işleminden çok farklıdır. Gerek işleme uygun ombre tarakları gerek ombreye özel boya karışımları ve uygulanış oranı yardımıyla saçta boyadan farklı olarak daha doğal bir görünüm elde etmek çok önemlidir. Usta ellerden çıkmış ombre gerçekten uygun saç tonları yakalandığında çok doğal, çok modern ve havalı durmaktadır.

Ombre işlemi gündeme geldi geleli ünlü boya markaları hemen devreye girdi ve bizlere evde kendimizin de kolayca yapabileceği ombre boyaları satışına başladı. En bilinen markalardan Loreal, Koleston piyasaya sürdüğü ombre boyalarıyla farklı tenlere sahip kadınları, tercih ettikleri saç tonlarına kavuşturmaktadır. Uygulanış aşamaları da şu şekildedir; öncelikle kendi saç renginizden en fazla 3 ton açık ombre tonlarını seçiniz, kulak hizasını hedef alarak aşağılara doğru renk ağartıcı kullanarak renk tonunu açınız, ardından seçtiğiniz 2-3 ton açık renkleri karıştırarak bir ton elde edip ombre tarağıyla saç uçlara doğru uygulayıp alüminyum folyoya sarınız, 40-45 dakika bekleme süresi yeterlidir. Artık ombreli saçlarla saçınıza bir ışık, bir hareket geldi. 

Görsel kaldırıldı.

 

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.