Röfle Çeşitleri Ve Röfleli Saç Modelleri

Kadınların kendilerinde değişiklik yapmak istedikleri ilk yer saçlarıdır.

Bu bazen saç kesimi, bazen perma, kimi zaman da röfle olur. Fakat genelde bir kadın büyük bir değişim istiyorsa mutlaka öncelikle saç rengini ve daha da ileri seviyesi olan saç modelini değiştirmeyi tercih eder.

Röfle, saç rengine uygun tonlamalar uygulanıldığında saça yenilik katar. Aynı zamanda ipeksi bir görünüm, gerçekliğe uygun parlaklık kazandırırken saçın daha dolgun ve hareketli görünmesini sağlar. Röfle uygulaması yapmak için en uygun zaman yaz mevsiminin hemen öncesidir. Çünkü güneş ışınları saç renginin birkaç ton açılmasına neden olur. Tatile gidecek olanlar açısından deniz ve havuzun saç rengini açması göz önüne alındığında, önce saç tonlamalarının dengesini ayarlamak gerekir. Bunun kontrolü öncelikle kuaförlerde daha sonra ise saçı kullanacak olan kadınlardadır. Yaz mevsiminden önce saça röfle yaptırmak saç renginizin tonlamalarını ayarlamanızı sağlar ve saç renginizi dengelemeniz için güzel bir çözümdür. Bu sayede ortaya karışık ve dalgalı bir görüntü çıkmaz.

Röfle Çeşitleri Nelerdir?

Röfle çeşitlerine baktığımızda 5 ayrı çeşitle karşılaşıyoruz. Bunlar; röfle, meç, gölge(degrade-ombre), balyaj ve palet isimleri verilen uygulamalardır. Bu saç renklendirme işlemleri; kullanılan boyaların tonuna, kalitesine, işlem uzunluğuna, boya sürme sıklığına, kullanılan yönteme, işin uzmanına, uygulanma aşamalarına göre bazı farklılıklar göstermektedir.

Röfle Nedir?

Birbirinden farklı tonlardaki saç renkleri üzerine eşit şekilde parçalara ayrılan saçın 1 ile 6 ton arasında açılması ve saça parlaklık, hacim ve dolgunluk katması amacıyla yapılan saç renklendirmesi uygulamasına verilen addır. İnce ince ve eşit şekilde ayrılan saçlara renklendirme uygulaması yapıldıktan sonra bu kısımlar folyalara sarılarak bekletir. Ardından yıkama ile işlem tamamlanır. Yıkama işleminden sonra ise röflenin daha kalıcı olması için ve daha parlak bir görüntü vermek için cilası atılır. Böylece röfle işleminde kullanılan boyanın saça daha iyi fiske olması sağlanır.

Meç Nedir?

Saça meç bonesi geçirilir. Meç bonesi, üzerinde delikler olan torbaya benzer. Saçlar bu deliklerden dışarıya doğru belli oranlarda tığ ya da ince uçlu tarak yardımı ile boneden çıkarılarak renklendirme işlemi yapılır. Meç çeşidinde saç tutamlarının aynı boyutta olma zorunluluğu yoktur. Zira meç uygulaması her yerde eşit renklendirme sağlamak yerine daha dağınık, yer yer farklı renklerin olduğu bir renklendirme işlemidir.

Gölge(degrade-ombre) Nedir?

Saçın istenilen bölgesine yapılan renklendirme uygulamasına gölge denir. Dilerseniz saç ucuna, dilerseniz saçınızın belli aralıklarına yaptırabileceğiniz bir röfle çeşidi olan gölgede oran önemli değildir.

Balyaj Nedir?

Saça yapılan krepe uygulaması ardından sıcak ve soğuk renkli boyalar yardımı ile saçın uçlara doğru boyanması işlemidir. Balyaj, folyo kullanılarak yapılır.

Palet Nedir?

Diğer röfle çeşitlerine nazaran saçların daha geniş tutamlara ayrılarak yapılan renklendirme uygulamasına verilen addır.

Röfleli Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Röfleli saçların bakımı normal saçlara göre daha zor ve yorucu olabilir. Röfleli saçınıza sağlıklı bir bakım yapmak istiyorsanız kuaförünüze danışarak saçınızın rengine, tipine ve röfle çeşidinize göre en uygun saç bakımı uygulamasını ayda en az bir defa yaptırmalısınız. Kendiniz evde bakım yapmak istiyorsanız da kuaförünüzden danışarak alacağınız saç bakım yağları ile bunu sağlayabilirsiniz. Fakat en sağlıklı işlem evde yaptığınız bakımın yanı sıra kuaförde detaylı ve profesyonel saç bakımı çeşitleridir. Röfle işlemi yapılmış saçlar renklendirme işlemine uğradığı için kullanılan boyaların; banyo sırasında, havuzda, denizde ve hatta yağmurlu havalarda kısacası saça su değen her olayda akma ihtimali yüksektir. Röfle işleminde kullanılan boyaların kalitesine, işlemin yapılma kalitesine, işlem sonrasında uygulanması gereken saç bakım işlemlerinin ne derecede yapıldığına bağlı olarak saçlardaki boyalar değişen oranlarda ve sürelerde akar. Bunun yanı sıra yaz aylarında daha çok güneş ışığına maruz kaldığımız için güneş ışınları da röfle tonunu bir miktar açar. Dolayısıyla röflenin daha kalıcı olması için bu faktörlere dikkat edilmelidir. Özellikle röfleden sonra boyanın akmasını engelleyen şampuanlar ve saç kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca bazı ünlü markalara ait saç bakım ürünleri de uygulanabilir.

Röfle uygulaması daha çok sarışın ve kumral kadınların tercih ettiği bir renklendirme işlemidir. Fakat koyu saç rengine sahip kadınlar da saç renklerinin tonlarını açtırmak ve saçlarına hacim katmak amacıyla röfle uygulamasını tercih ederler.

Röfle Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir?

Saçlarına röfle uygulamasını yaptırmak isteyen kişi öncelikle kuaförüne giderek röfle uygulamasının saçları için uygun olup olmadığını danışmalıdır. Karar verdiğinizde kuaförünüzün verdiği süre boyunca röfle uygulamasını tekrarlamalısınız. Maksimum olarak 3 ve 4 ay gibi bir süreyle röfle uygulaması ilk zamanlardaki parlaklığın ve hacmin kaybolmaması için tekrarlanmalıdır.

Röfle işlemi kısa saça ve uzun saça rahatlıkla uygulanabilir. Röfle, değişim yapmak isteyen kadınların rahatlıkla tercih edebileceği bir uygulama olup, saçlara canlılık ve hacim katması açısından da artı bir değerdir. Röfle uygulaması uzun saçta kendini daha iyi gösterirken kısa saçta da doğru tonlamalarla işlem güzelleştirilebilir. Röfle işlemi yapılan saçın iyi bakımla desteklenmesi gerekirken, farklı şekiller kullanılarak röflenin doğru gözükmesi sağlanmalıdır. Örneğin su dalgası modeli röfleyi çok iyi göstermektedir. Düz fön de sportif bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca örgü modelleri de röfleli saçta çok güzel görünmektedir.

 

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.