Saçın Beyazlaması

Saç gerçekte neden beyazlar bunun cevabını vermek gereklidir. Saç rengi melanit pigmenti (renk maddesi) yapmakla görevli olan melanoasitler tarafından sağlanır.

Saç gerçekte neden beyazlar bunun cevabını vermek gereklidir. Saç rengi melanit pigmenti (renk maddesi) yapmakla görevli olan melanoasitler tarafından sağlanır. Melanoasitler içinde melanozom adı verilen hücre içi organelleri vardır. Melanin sentezi melanosit içinde yer alan melanozomlarda gerçekleşir.

Saç beyazlamasıysa bu monoksit sayılarının veya dolayısıyla melanin sentezinin azalmasına bağlıdır. Aslında saçın beyazlaması normal koşullarda doğal bir durumdur ve tıbbi olarak fizyolojik kabul edilir. Toplumda saç beyazlamasının en önemli nedeni olarak yaşlanma kabul edilir. Saç dökülmesine neden olan monoksitlerin kaybı genellikle orta yaştan sonra başlar ve giderek artar. Fakat genetik yapıya bağlı olarak daha genç yaşlarda da melanosit kaybı yaşanarak saçların beyazlaması başlayabilir. Kısacası saçların beyazlamasını sadece yaşlanmayla bağdaştıramayız. Örneğin kişinin genetik yapısına bakılarak boyunun kaç santimetre olacağı önceden tahmin edilebilir.

Bu geni anne ve babasından alır. Saç beyazlaması da bunun gibidir. Bazen genetik faktörlerin etkisi bazen de bilimin bile açıklayamayacağı sebeplerden ötürü genç yaşlarda melanin salgılayan melonositlerin ölmesi sonucu saç beyazlamaya başlar. Genetik yapının dışında metabolik sendromlar nedeniyle de saç beyazlayabilir. Saçın hızla beyazlaşmasının akut ateşli hastalıklarda, hipertiroidi ve diyabet gibi endokrin hastalarında, yoğun ruhsal streste ciddi demir veya vitamin eksikliklerine bağlı kansızlık, yetersiz beslenme ve kötü huylu tümörlerde görülebildiği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Saç boyatma işlemi saçın beyazlamasına yol açar mı derler. Saç boyatma işlemi saçın rengi açılarak yapılıyorsa yani hidrojen peroksit denilen kimyasal madde kullanılıyorsa saçı korumak yerine yıpratıyoruz demektir.

Saçların bu şekilde zarar görmesi saçın beyazlamasına yol açabilir. Bu durumun meydana gelebilmesi için kişide de genetik yatkınlık olması gerekir. Beyazlayan saçların beyazlarının daha da artmaması için melanosit hücre nakli çalışmaları yapılmaktadır. Bunun dışında bilimsel çalışma bazında yüksek doz B vitamini veya pigment sentezinde görevli bakır, çinko gibi minerallerin verilmesi ile hasarın teorik olarak geciktirilmesi söz konusu olabilir. Ancak unutulmaması gereken asıl şey genetiktir ve kesinlikle değiştirilemez. Beyazlık giderici losyon, şampuan gibi ürünlerin hiçbirinden sonuç alınamamıştır. Bilimsel bir gerçekçiliği de yoktur bu durumun. Tamamen kişinin özgür iradesine kalmıştır. Kendisi kullanmak isterse kullanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Saçların beyazlamaması ve dökülmemesi için vitaminlerden de tam anlamıyla faydalanmak gerekmektedir. Bu vitaminler ise; folik asit (B9 Vitamini ya da folat) şeklinde sayılabilir. Bu vitaminler dokuların gelişimine büyük fayda sağlar, saç hücrelerini yenileyerek saçların büyümesini sağlar. Eksikliğinde ise saç dökülmesi ve saçta beyazlaşma meydana gelebilir. İçerisinde folik asit bulunan besinlerden bazıları da; brokoli, mısır, portakal, hububat, et ve yeşil yapraklı sebzelerdir. C Vitamini (Askorbik Asit) önemli antioksidan vitaminlerdendir. Saç derisi de dahil olmak üzere kan dolaşımını artırır. Saç kırılmalarına karşı koruyucu görev üstlenir ve saç büyümesini hızlandırır. Bunların yanında saç dökülmelerine ve beyazlaşmasına karşı da koruyucu etki gösterir.

En iyi C Vitamini kaynağı olan gıdalardan başlıcaları ise yeşil ve kırmızı biber, brokoli, kivi, turunçgiller ve maydanozdur. Uzmanlar tarafından önerilen günlük tüketim miktarı ise 1500 miligramdır. B12 Vitamini de saç gelişiminde önemli bir yere sahiptir. B12 vitamini vücudun hayati tüm organlarına gerekli olan oksijeni sağlayan kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda olduğu gibi DNA oluşumunda da önemli bir vitamin çeşididir. Saç kökleri vücudun diğer organlarında olduğu gibi oksijene ihtiyaç duyar. Eğer gerekli miktarda oksijen alamazsa saç kökü ölür ve bu da saç dökülmelerine, erken beyazlamaya ve yavaş büyümesine neden olur. En iyi B12 vitamini kaynağı olan besinler ise; karaciğer, istiridye, midye, ahtapot, uskumru, yengeç, dana eti ve peynirdir.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.