Saç Boyaları ve Tonları

Saç boyaları kadınların hayatındaki vazgeçilmez araçlardan birisidir.

Kadınların en önemli aksesuarlarından olan saçlarını şekilden şekle, renkten renge ve uzunluktan kısalığa dönüştürmek oldukça zaman ve özen isteyen bir unsurdur. Ama kadınlar için söz konusu bakımları ve en önemlisi saçları olduğu zaman her zaman vakit vardır. Yani bir kadını gecenin birinde ya da sabahın altısında saçlarını boyarken, tararken ya da fön çekerken bulabilirsiniz.

Çünkü güzellik ve bakım kadınlar için vazgeçilmezdir. Kadın ergenlikten itibaren kendini keşfetmeye ve bakımı için daha çok vakit harcamaya başlar. Ve bundan da asla şikayetçi değildirler. Zira kadını bıraksalar yirmi dört saat kendiyle uğraşmaya meğillidir. Hele ki saçları kadın için o kadar değerlidir ki onun akibetini asla güvenmediği, bilmediği bir uzmana bırakmak istemez. Saç rengi konusunda ise saç boyaları apayrı bir dünyadır onlar için. Zaman geçtikçe, trend değiştikçe ve kadın kendini daha iyi tanıdıkça ona hangi rengin daha iyi yakıştığını bilir ve yaptığı değişiklikler de hep olumlu yönde olur. Bu saç tarzının oturması genelde otuzlu yaşlarda daha yerinde olur.

Saç boyaları tercihinde göz önünde tutulması gereken en önemli şey kadının ten rengidir. Bir kadın profilinde en çok akılda kalan şey sahip olduğu ten rengidir. Esmer, kumral, açık tenli, zenci bütün bu ten renkleri saç renkleri konusunda belirleyici bir unsurdur. Elbetteki saç rengi tercihi konusunda diğer faktörler de vardır. Örneğin genellikle hangi renk kıyafet tercih edildiği, saç uzunluğu, kişinin karakteri, hangi mevsimde olunduğu, kişinin göz rengi, kişinin kaş ve kirpik rengi, kişinin boyu bile saç rengi konusunda söz sahibidir. Kadın saç rengine karar vermeden önce ten rengi ile ilgili bir karar vermelidir.

Bunun da en iyi yolu bir eline gümüş, diğer eline altın takı alarak yüzüne tutmaktır. Eğer kadın gümüş takı rengine daha yakınsa açık tenli, altın rengine yakınsa buğday ya da daha koyu tenlidir. Elbette ki ten renklerini bu şekilde ikiye ayırmakla saç renklerini ayırmak aynı şey değildir. Bazı saç renkleri daha iyi durduğu düşünülen ten renginin aksine diğerinde daha iyi durabilir. Fakat şu bir gerçek ki orta ya da koyu ten rengine sahip kadınlara saç rengi olarak en çok kumral, bal, krema, bakır, tarçın renkleri yakışmaktadır. Açık ten renkli kadınlara ise kiraz, buğday, sarı gibi renkler yakışmaktadır. Hem koyu hem açık tenli kadınların her iki grubuna da çok yakışan bir renk vardır ki o da kızıldır. Kızıl renk çoğu kadında bir kurtarıcı rolündedir. Çünkü kızıl renk hem çok asil hem de her şeye uygunluk yönünden avantajlıdır. 

Genel olarak saç boya tonları; kestane, açık kestane, koyu kestane, bal, köpük, cappucino, bakır, kızıl, sarı, platin sarı, turuncu, koyu siyah, karamel, çikolata, pas rengi, altın, krem, açık kahverengi, koyu kahverengi, şarap rengi, kül sarı, mavi siyah renk tonları mevcuttur. Her saç boyası markasının kendine özgü renk tonları ve isimleri vardır. Saç boyamaya karar vermeden önce kendi saç renginizi baz alarak hayal etmek gerekir. Aksi taktirde sonuç hüsran olabilir. Eğer yapılacak saç boyası değişikliği çok büyükse öncelikle saçın küçük bir parçasında deneyerek çıkacak saç rengini görmek faydalı olabilir. Ya da yine saç rengi değişecekse önce balyajla başlamak ve giderek tonu yavaş yavaş açmak da sürprizleri engelleyici olur. Saç renginde olduğundan daha büyük bir değişim gerçekleştirmeyi düşünen bayanlar kaş renginde de aynı renk boyamaya gitmelidir.

Aksi taktirde saç rengi yüz bölgesinde çok sırıtıp çiğ duracağı için hiç doğal bir görüntü elde edilemez. Yine saç boyama işleminin kalıcılığını arttırmak için boya işleminden sonra mutlaka boyalı saçlara özel şampuan ve bakım kremleri kullanılmalıdır. Boya renginin tam olarak oturmasının 2 haftayı bulacağı unutulmamalıdır. Kızıl saç boyasını tercih edecek bayanların ise saç renginin koyu ve kırmızı rengin majorluğundan ötürü çok fazla akıyor gibi hissetmemesi gerekiyor. Zira her saç boyası ve rengi akar. Saç boyaları ile ilgili her ne kadar bitkisel ve tamamen organik ürünler piyasada bulunsa da hiçbir şey kişinin kendi saç renginden daha doğal değildir. Dolayısıyla saç boyalarının her türlüsü saça değişen oranlarda zarar verir. Bu zararı en aza indirmenin bir yolu saçı sürekli nemli tutmaktır çünkü saç boyaları saçı kurutur ve kuruyan saç kırılır. Sürekli saçını boyayan kadınların yapması gereken önemli şeylerden birisi de düzenli olarak saç uçlarından kestirmektir. Böylece saç sürekli bakımlı ve güçlü görünür. 

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.