Saç Dökülmesinin İnsülin İle Bağlantısı

Uzmanlara göre, erkeklerde erken yaşlarda görülen saç dökülmesi karbonhidrat mekanizmasındaki bozuklarla ilişkili olabilir.

Karbonhidrat mekanizmasındaki dengesizlikler insülin direnci oluşturabilmektedir. Bu nedenle erken yaşlarda görülen çok fazla saç dökülmesi yaşayan erkekler, saç dökülmesini engellemek için bu ihtimali de dikkate almalıdır.

Erken yaşlarda ortaya çıkan kellik ve insülin direnci arasındaki bağlantı bilim adamları tarafından yapılan deneylerle ispatlanmıştır; ancak saç dökülmesi ile insülin direncinin neden bağlantılı olduğu açıkca bilinmemektedir. Zaten şeker metobolizması ve saç dökülmesi arasında bir bağlantı olduğundan kuşkulanılıyordu, ancak geçtiğimiz günlerde bu konuda yapılan bir araştırma bu konuda bilimsel kanıtlarla bu bağlantıyı ispatlamıştır.

Yapılan araştırmada erkeklerde görülen erken yaşta saç dökülmesi ile şeker metobolizması, insülin direnci ve bunlara bağlı sağlık problemleri arasındaki bağlantılar araştırıldı.

Görsel kaldırıldı.

35 yaşından önce saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalan 154 erkek üzerindebu konuya ilişkin araştırma yapıldı. Kontrol grubunda ise aynı yaş grubunda ancak saç dökülmesi problemi olmayan kişiler vardı. Bilim adamları, denekler hakkında detaylı veriler topladılar. Bu veriler;tıbbi geçmişleri, önceden aldıkları ilaçlar, tansiyon düzeyleri, kolestrol, trigliserid, glukoz ve insülin düzeyleri vardı. Saç dökülmesi ve denekleri tıbbı geçmişlerini karşılaştırdıklarında, bilim adamları insülin direnci problemi yaşayan veya insülün prblemi yaşayanlarla saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğunu gördüler. Buna göre kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, şeker metobolizması problemi olanların saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmaları riskininin 5 kat arttığını gözlemlediler. Benzer şekilde obezliğin ve yüksek tansiyonun da saç dökülmesine neden olduğunu ispatlamışlardır.

Yapılan araştırmalar neticesinde saç dökülmesini önlemek için problem yaşayan kişilere diğer hastalıklarına çözüm bulmalarında fayda vardır.Bedenimizde bir mekanizmanın aksaması saç gibi diğer bölgelere de negatif etki yaratabilmektedir. Saç dökülmesine çözüm olarak kilo vermek, tansiyona dikkat etmek, sağlıklı-dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak hem genel sağlığımız için hem saçlarımız için önemlidir.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.