Saç Uzatma İle Saç Kırılmasının İlişkisi

Kadınların en çok karşılaştığı sorunlar;saçlarının uzamaması ve saçlarının çabuk kırılmasıdır.

Saçlarını çok sık aralıklarla boyatan,kimsayasal madde içeren ürünleri,fön gibi saça zarar verilmesi halinde saçlar daha çabuk güçsüzleşir ve kırılır.Kırılan saçların da uzaması söz konusu değildir.

Sağlıklı saçlar her ay 0,5-1,5 cm arası uzamaktadır.Ancak saçın uzama süresi kişiden kişiye değişmektedir.Erkeklerde saç uzaması daha hızlıdır. Buna rağmen kadınların saç uzama dönemi erkeklere göre daha uzundur.Uzmanlar saçın uzama hızının insanın genetiği ve genetik yapısıyla ilgili olduğunu belirtmektedir.

Saçın belirli süreli uzaması ve daha saçın uzamasının durmasının sebebi içsel ve dışsal etkenlere bağlı olabilir. Saçın kırılması ile de kişinin beslenmesinin arasında doğru bir kolerasyon bulunmaktadır. Saçın çabuk kırılması; saçı kırılan kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmediği anlamına gelmektedir.Böyle bir durumda besin düzenini yeniden düzenlenmesi ve kan değerlerinin yeniden kontrol edilmesi gerekmketedir.Saçta çok kepek oluyorsa veya saç derisi yağlanıyorsa saç işlevselliğini kaybediyor demektir.Böyle bir durumda da saçlar kırılır.Kırılan saçın da uzaması imkansızdır.

Sağlıklı Saç,Dengeli Beslenmek Demektir

Güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için protein değeri yüksek besinler tüketilmelidir.Ayrıca kan değerleri de saçın sağlığı açısından önemlidir.B-12 vitamini,çinko,demir gibi mineral ve vitaminler saç için hayati önem taşır.Bunların eksikliklerinde saç kırılması,saç dökülmesi,saç uzamaması gibi problemlerle karşılaşılmaktadır.

Saçınıza uygun şampuan,saç kremi ve saç bakım ürünleri kullanmanız da sağlıklı saçlara sahip olmanız da önemlidir.Saçınızın temiz olması da saç uzamasında büyük rol oynar. Saçınızı çok fazla boyamaktan da kaçının. Saçı çok boyamak zorunda olanlar daha çok dip boyayı tercih etsinler.Saçın tamamını ise üç ile dört ayda bir boyatmaları saçın sağlığı ve saçın uzaması açısından önemlidir.

Saça çok fazla fön çekip, maşa ve düzleştiriciler kullanırsanız sıcağın etkisiyle saçlarınız yıpranır.  Bu işlemleri azaltmanız ve fön çekmeden vb. saçın dayanıklılığını arttıracak olan saç bakım ürünleri kullanmanız saçınız için daha faydalı olur.

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.