Stres Ve İlaç Kullanımı Saç Dökülmesini Tetikler

Saçın uzaması bazı evrelerden oluşur: Bir saç kökü 6  yıllık süre boyunca hızlı bir büyüme yaşar, daha sonra 6 aylık bir dinlenme dönemine geçer, bu dönemde saç artık uzamaz.

Bundan sonraki aşamada ise saç dökülür. Bu sürecin sonunda eski saç telinin yerini yeni bir saç teli alır. İlk evre olan büyüme döneminde saç teli ayda 1 – 1,5 cm kadar uzar. Ancak saç telinin bu sağlıklı döngüsü bazen belli başlı sebeplerden dolayı  düzgün işlemez: Saç dökülmesinin en bilinen nedenleri; yetersiz,dengesiz ve sağlıksız beslenme, ilaçların yan etkileri, aşırı stres, hormonal bozukluklar veya çeşitli hastalık türleridir.

 

Görsel kaldırıldı.

Saç telinin olağan döngüsü sağlıklı işlemediğinde kişilerde saç dökülmesi görülür. Ciddi bir hastalık, ağır geçirilen bir ameliyat, aşırı duygusal veya stres yüklü ruhsal durumlardan (boşanma, ölüm vs. gibi) belli bir süre sonra aşırı saç dökülmesi olduğunda, kişi bu kez de yaşadığı “saç dökülmesi” nedeniyle kendini yeni bir stresin içinde bulur.Olumsuz düşünceler ve duygular, anksiyite veya depresyon aşırı stres hormonu (adrenalin gibi) salgılanmasını etkiler. Bu güçlü hormonlar saç derisini ve saç köklerini besleyen kan akışını yavaşlatır. Yaşanılan stres durumunun uzun olması halinde saç kökleri yeterli besin ve oksijen alamaz; bu da saç dökülmesini hızlandırır. Stres kontrolü, hastalık veya ameliyatlardan sonra vücudu yeterince dinlendirmek bu tip saç dökülmesini önlemek için yapılabilecek en etkili çözümdür.

Yine genetik kalıntılar veya hormonal bozukluklar, menopoz gibi durumlar kişilerde ani ve aşırı saç dökülmesine neden olur. Yine bazı ilaçlar direkt olarak saçın dökülmesini tetiklemektedir. Özellikle kemoterapide kullanılan kanser ilaçları, radyasyon, antidepresan ilaçları, bazı antibiyotikleri, doğum kontrol ilaçları saç dökülmesini arttıran nedenlerdendir. Hatta bazen anestezik ilaçlar dahi bölgesel ve aşırı saç dökülmesine yol açmaktadır.

 

Fiziksel hasarlar sonucu oluşan kellik ise tedavi edilmesi imkansıza yakındır. Bu gibi hallerde yapılabilecek en iyi şey saçı tarama şeklini değiştirmek olabilir. Yine saç dökülmesini önlemek için kullanılan şampuan, saç kremi, saç dökülmesi şampuanları veya saç kremleri ters etki yaparak saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple böyle ürünleri kullanmadan önce içindekileri dikkatlice okuyup araştırmak kendiniz ve sağlınız için daha faydalı olacaktır.

 

Hamilelik Belirtileri Saç dökülmesine bitkisel tedavi dukan diyeti karatay diyeti Göbek Eritme dukan diyeti Baş ağrısı Selülit

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.